Вітаємо справжніх друзів Запорізького обласного художнього музею. Ми щиро вдячні вам за увагу та відгуки. Позитивні емоції без сумніву додають імунітету — тож тримаймося. Музей продовжує свої публікації про твори, що зберігаються у фондах музею.
Микола Дмитрович Кузнєцов (1850-1930), картину якого ми пропонуємо вашій увазі цього разу, належить до числа славнозвісних українських художників-передвижників, а на портреті — його донька, оперна співачка і балерина Марія Кузнєцова-Бенуа в ролі Джульєтти.
Народився художник в селі Степанівка на Херсонщині, в сім'ї поміщика. Навчався в одеській гімназії, рисувальній школі Ф.Мальмана. По закінченні навчання відвідує заняття в Академії мистецтв, брав вільні уроки у П.Чистякова. Там відбулось його знайомство з І.Крамським, І.Рєпіним, І.Шишкіним, П.Чайковським та іншими видатними діячами культури свого часу.
Цікаве для мешканців козацького краю свідоцтво знайомства М.Кузнєцова із І.Рєпіним, зафіксоване на картині “Запорожці пишуть лист до турецького султана”. На хрестоматійній картині І.Рєпіна для зображення високого козарлюги з пов’язкою на голові (Остапа) позував відомий силач художник Микола Кузнєцов.
М.Кузнєцов — автор багатьох пейзажів, жанрових композицій і портретів. Як портретист, він володів рідкісним вмінням швидко і легко схоплювати характерні риси моделі. В його творах завжди помітно уважне вивчення характерів, серйозне ставлення до моделі. Майстер створив портрети П.Чайковського, В.Васнєцова, А.Васнєцова, І.Терещенка, Ф.Шаляпіна та багатьох інших. Серед його портретів особливе місце займають кілька зображень старшої доньки Марії, яка була відомою оперною співачкою.
Запорізький обласний художній музей зберігає чудовий портрет доньки художника Марії Миколаївни Кузнєцової-Бенуа (1880-1966) у ролі Джульєтти, виконаний у 1900 році.
Її мати, Ганна Григорівна, колись прийшла до маєтку Кузнєцових наймиткою на сезонні роботи. Микола Дмитрович так закохався у красуню, що вона залишилась у нього назавжди. Одружилися вони, коли вже в них народилося троє дітей. У домі завжди було багато гостей: крім художників приїздили і П.Чайковський, і М.Римський-Корсаков. Марія навчалася співів у Петербурзі, стала солісткою Маріїнського театру, співала з І.Собіновим, Ф.Шаляпіним. Згодом вона стала окрасою Дягелівських сезонів у Парижі.
Ігор Стравінський згадував про співачку, вона «...драматическое сопрано, которую можно было лицезреть и слушать с одинаковым аппетитом».