16 січня 2022 року виповнилось 70 років від дня народження запорізькому живописцю, Заслуженому художнику України Олександру Демиденко.
Експозиція персональної виставки художника, яка відбулася взимку в Запорізькому обласному художньому музеї, представляє творчий доробок Олександра Івановича Демиденка за майже 45 років творчого життя та презентує особливу живописну манеру письма художника. Твори його – це живописні варіації однієї постійної і невичерпної для митця теми: одухотвореної гармонії буття. О. Демиденко – співець, поет, закоханий у природу, талановитий живописець, педагог і просто людина, яка своїм мистецтвом осяює весь світ.
Народився у Запоріжжі 1952 року, перші уроки малювання отримав у студії Палацу піонерів. Навчання у Дніпропетровському художньому училищі (1967-1961) та Харківському художньо-промисловому інституті (1973-1978) сформувало художника як творчу особистість, допомогло розкрити справжній художній потенціал. Олександр мав змогу навчатись у таких відомих вчителів як Г. Чернявського, Б. Косарєва, С. Беседіна. Саме вони допомогли молодому художнику поринути у світ мистецтва, наставили на шлях істини, яким митець і досі крокує. Самостійну роботу О. Демиденко почав як художник-монументаліст, працюючи в Запорізькому художньо-виробничому комбінаті (1978). Увібравши в себе знання мудрих вчителів О. Демиденко продовжив їхню справу і розпочав свою педагогічну діяльність (з 1994 працював у Запорізькому вищому професійному училищі, 2002-2019 завідував кафедрою «Дизайн» Запорізького національного технічного університету, доцент). О. Демиденко активно творчо працює. У 1978 вперше виставив свої роботи на обласній виставці, 1980-го його твори вже експонувалися на всеукраїнських виставках, 1985-го став членом Спілки художників України. Брав участь у більш ніж 120 всеукраїнських і міжнародних виставках, має 15 персональних, учасник пленерів у Франції, Італії, Чорногорії, Китаї.
В експозиції музею більше 140 творів, які презентують всі етапи творчості художника. Найбільш ранній період представлений портретами, виконаними в народній декоративній манері, характерній періоду 1980-х років: «Хазяйка ланкового стану» (1984), «Портрет селянки» (1986), «Оля» (1984). Він незмінно доброзичливий до своїх моделей, схильний вбачати в них кращі людські якості. У той же час зароджується його особлива романтична манера зображення пейзажів – темні вологі сади з низькою лінією горизонту, яка підкреслює музичний ритм височенних дерев, та з самотньою замріяною жіночою фігурою «Парк. Алупка» (1988).
Особливе місце у творчому доробку художника займають роботи на релігійну тематику. Одна з відомих робіт «Трійця» (2000-2009). Картина написана у важкі для всієї країни 2000-ні роки, але написана вона легко, «вона якось одразу виникла з моїх абстрактних пошуків», – згадує художник. Не дивлячись на те, що художник спирається на традиційний український іконопис, виразності досягає завдяки яскравій декоративності дрібних мазків.
Творчого зростання митець набув під час мистецьких пленерів в Україні і за кордоном та спілкуючись з колегами. В експозиції зібрані твори з міжнародних пленерів. Огляд пейзажів – це своєрідна подорож європейськими країнами та Китаєм. Пейзажі з кожного куточка світу відрізняються кольором, образністю та своєрідністю, що віртуозно передає художник. О. Демиденко тяжіє до максимальної виразності кольорів, чіткості та експресії силуетів. Він з віртуозністю передає сповнене світла і тепла повітря, небо, в якому розсипаються пучки сонячних променів, осяяні сонцем дахи невеличких будиночків, гладь моря, що виграє всіма барвами веселки, легкий морський бриз – все це в його роботах «Франція. М. Аверс» (2008), «Італія. Гавань» (2007), «Місто Понтуаз, площа» (2007).
В романтичній манері виконані роботи, присвячені рідному краю, м. Запоріжжю, козацькій Хортиці, берегам Дніпра, Азовському морю: «Козача переправа» (2001), «Хортиця» (2016), «Старий Дніпро», «Азовське море, вечір» (2021). На цих картинах, завдяки неповторному колориту, знайомі з дитинства місця навіюють зворушливі спогади. Особливе місце у творчості художника займають кримські пейзажі: «Стара Ялта» (2011), «Далекий берег» (2000), «Човни на березі» (2013). Вологий подих моря, залитий пекучим сонцем Бахчисарай, сади, що потопають у тіні, гори, закриті легким туманом, вузькі вулички старих міст – повітряні, легкі, сповнені позитивної енергетики. Сам художник зізнається, що пише свої пейзажі не фарбою, а повітрям.
О. Демиденко вміє створювати неймовірно романтичне середовище в пейзажах, на яких зображені не конкретні місця, а скоріше ідеальний образ романтичного середовища, куди лине душа у часи смутку чи заглибленого споглядання. Пейзажі світлі, окутані легким серпанком, створені безліччю відтінків білого «Взимку біля моря» (2008), «Біля моря» (2008), «Берг моря» (2006). У схожій манері написані натюрморти де підкреслена крихка ніжність і трепетна краса кольорів: «Білі квіти» (2004), «Квіти» (2007).
Галерея жіночих образів особлива і приваблива, представлена в серії «НЮ». Різноманітні композиції із зображенням жіночих фігур у різних ракурсах, позах вирізняються образним рухом, плавністю ліній, найніжнішими переходами світлих відтінків. Постаті окутані серпанковою пеленою туману.
Митець делікатно і трепетно ставиться до своїх моделей, ненав’язливо підкреслюючи вічну красу жіночого тіла. Завдяки своєрідному декоративізму, вони набувають нереальності та романтичності. Все це відображено в його роботах «НЮ» 2003р., «Оголена» 1996р.
Художник завжди йде в ногу з часом – підтримує постійні творчі зв’язки із співробітниками музею, активно бере участь в організації персональних виставок, проводить майстер-класи для студентів запорізьких вишів.
Запорізький обласний художній музей вітає ювіляра та бажає творчої наснаги і натхнення для створення нових яскравих шедеврів. Щоб творчість приносила задоволення, реалізацію і розкривала неймовірний потенціал. Нехай завжди поряд буде муза і фарби радістю лягають на полотно!
Зав. відділом науково-експозиційної
та просвітницької роботи Антоніна Білявська